(22 листопада (3 грудня) 1722 - 29 жовтня (9 листопада) 1794)

понеділок, 10 вересня 2012 р.

Історія російської релігійної філософії. Григорій Савич Сковорода.


Григорій Сковорода. Фестиваль творчості молоді "Космос і Культура"


Григорій Сковорода. Повна академічна збірка творів.


Повчальний характер притч Сковороди «Бджола і Шершень», «Собака і Вовк»



Найвидатніша постать у культурному і літературному житті України XVIІІ ст. - Г. Сковорода. Як поет і байкар, він привертав увагу освічених кіл до простолюду, звеличував уселюдські цінності села, утверджував пріоритет етики в повсякденному житті, повчав шанувати особистість за її духовними, моральними якостями, а не за соціальним і майновим становищем, уславлював людину розумну, наголошував на визначальній ролі досвіду в людському житті, переконував, що найнадійнішим джерелом добробуту людини є її праця, «чесне ремесло», пропагував ідею «сродної праці».

Життя і творчість Григорія Савича Сковороди.



 На межі двох періодів історії українського письменства - давнього й нового - височить постать Григорія Савича Сковороди. Те, що залишив він нам у спадок,- це цілюще, життєдайне джерело, з якого черпатимуть наснагу ще десятки нових поколінь.

Аналіз філософії Г. Сковороди у світлі сучасного бачення.


Вихованцем Києво-Могилянської академії був видатний український філософ Г.С. Сковорода (1722-1794). У рефераті проведено дослідження, у якому не заперечуючи, а органічно переосмислюючи досвід та знання попередників зроблено спробу проаналізувати філософію Г.Сковороди у світлі сучасного бачення.


Філософські погляди Григорія Сковороди.

 
У XVIII ст. в Україні визначне місце у філософії займає Григорій Савич Сковорода — оригінальний митець, поет та просвітник. Народився 22 листопада 1722 року в селі Чорнухи на Полтавщині в сім'ї козака. Початкову освіту здобув у сільській школі, а в 1738 році зарахований до Києво-Могилянської академії, де вчився до 1741 року, а повернувся до навчання в академії у 1744 — 1750 роках.

Григорій Савич Сковорода — новатор в галузі вокальної педагогіки



Постать видатного філософа, талановитого поета, професій­ного музиканта-виконавця Григорія Савича Сковороди хвилює сучасне сус­пільство. Його творчість, що стала підсумком найвищих досягнень давнього українського письменництва та композиторства, й донині має великий вплив. Значну роль у житті та творчості Г. Сковороди мала музика. Вона була його вірною супутницею, з нею повязані всі основні етапи його творчості й діяль­ності. Народну пісню філософ вважав за засіб пропаганди волелюбних ідей, заклик до чесного трудового життя, до морального самовдосконалення.

середа, 5 вересня 2012 р.

Цікаві факти та історії, які дозволять побачити відомого філософа у новому, цікавому світлі.

Григорій Савич Сковорода: цікаві фактиУ 1750 році Григорій Сковорода виїхав за кордон, бажаючи поглибити освіту в європейських університетах. Спочатку він жив у Будапешті (Угорщина), звідти він їздив до Відня (Австрія), Братіслави (Словаччина). Є дані, що певний час він навчався в університеті міста Галле (Португалія). Жодних проблем зі спілкуванням у Сковороди не було, він вільно володів багатьма мовами: німецькою, латинською (на той час – мова науки та міжнаціонального спілкування Європи), розумів грецьку та давньоєврейську. Загалом за кордоном Сковорода пробув 5 років.


вівторок, 4 вересня 2012 р.

«Відкрий себе. Григорій Сковорода» 3 частина.


«Відкрий себе. Григорій Сковорода» 2 частина.


«Відкрий себе. Григорій Сковорода» 1 частина.


Кавалерідзе І. П. Художня кінокартина «Григорій Сковорода»


Збірка «Сад божественних пісень»



 

Філософ в мистецтві



Сковорода в живописі

  • Васильківський С. «Народ слухає пісні Сковороди»
  • Їжакевич І. Сковорода в дорозі; Т.Шевченко-пастух виспівує Сковороду; Посланець Катерини запрошує сковороду до Петербурга.
  • Касіян В. Гравюра Г. Сковороди до 150-ї річниці його смерті.
  • Литвиненко В. Серія естампів «З життя Сковороди».
  • Павлович Ю. Акварельна сюїта на різні мотиви з життя Сковороди.
  • Трохименок К. Григорій Ссковорода серед народу.
  • Яблонська Т. Портрет Г. Сковороди.

Педагогічна спадщина Григорія Сковороди.


Педагогічні погляди Г. Сковороди тісно пов'язані з його етичними і соціальними поглядами. Він захоплювався гуманізмом античного світу, завжди високо ставив людину. Мета виховання, на думку Сковороди, заключається у формуванні мислячої, освіченої, чуйної людини шляхом самопізнання. Він цінує силу духу і силу думки людини.

Філософська та літературна спадщина Г. Сковороди

Г. С. Сковорода був оригінальним і самобутнім мислителем, він був добре обізнаний з ученням найвидатніших філософів античності, середньовіччя і нового часу. Філософська концепція Г. Сковороди має багато спільного з концепцією просвітителів XVIII ст. Опанувавши досягнення світової філософської думки, Г. Сковорода став одним із зачинателів нової філософії на Україні.

Уривки із листів


До Я. Правицького
З Маначинівки 1785 року, жовтня 3-го дня
Хай буде з тобою той мир, що вищий всякого розуму!
Пробач мені, коли чимось скривдив тебе, перебуваючи серед Вас. Ти знаєш, що я дратівливий, але ти знаєш також, що від природи я схильний до людяності і незлобивості, які стверджують людину. Добра, тобто справжня, людина завжди виносить добре із доброго скарбу серця.

Найважливіші дати у біографії письменника


3 грудня 1722 року — народження Григорія Саввича Сковороди в селі Чорнухи Лубянської округи Київського намісництва.
1738 р. —вступає до Києво-Могилянської Академії.
1742 р. — Григорій Сковорода прийнятий півчим до придворної капели.

Філософські трактати


Розмова п’яти подорожних про істинне щастя в житті.

Дружня розмова про душевний світ.


Великі Українці - Григорій Сковорода (2008)


Байки

 Байки


Збiрка складається iз 30 байок, написаних Г. Сковородою в 60-70-х роках.
Першi 15 байок написав вiн по тому, як залишив Харкiвський колегiум, приблизно 1769 року. Решту 15 байок було закiнчено в селi Бабаях 1774 року.





ПІСНІ ТА ФАБУЛИ


DE LIBERTATE
Что то за волность? Добро в ней какое?
Ины говорят, будто золотое.
Ах, не златое, если сравнить злато,
Против волности еще оно блато.
О, когда б же мнІ в дурнІ не пошитись,
Дабы волности не могл как лишитись.
Будь славен вовІк, о муже избранне,
Волносты отче, герою Богдане! / 751 /

Афорізми.


  1.  ...істина є безначальна.
       
     
     
  2. ...Все те не наше, що нас покидає.
       
     
     
  3. ...з усіх втрат втрата часу найтяжча...

Біографія



Народився Григорій Сковорода на Полтавщині 22 листопада 1722 року у родині малоземельного козака Сави Сковороди. Пізніше Сковорода любив називати себе Григорієм Вар - Савою, тобто Сином Спокою.
"Григорий на седьмом году от рождения отличался наклонностью к набожности, талантом к музыке, охотою к наукам, твердостью духа. В церкви он добровольно ходил на крилос и пел чудесно, приятно".
За звичаєм свого часу Григорій закінчив чотирирічну дьяковскую школу і у шістнадцятирічному віці поступив до Києво-Могилянської Академії.